Main img ВЗАЄМОДІЯ З СУДОВИМИ ПРИСТАВАМИ НА СТАДІЇ ВИКОНАВЧОГО ПРОВАДЖЕННЯ

ВЗАЄМОДІЯ З СУДОВИМИ ПРИСТАВАМИ НА СТАДІЇ ВИКОНАВЧОГО ПРОВАДЖЕННЯ

У попередній статті ми розглянули один із інструментів стягнення заборгованості за кордоном (у РФ) – інкасування банківських рахунків боржників. Не перераховуватимемо наново весь інструментарій. Перейдемо одразу до наступного етапу стягнення — відповіді на запитання «як результативно співпрацювати із судовими приставами?», тому що успіх та швидкість стягнення у процесі примусового виконання рішення суду залежить виключно від цих «вартових закону».

Небагато статистики для розуміння суті

Судові пристави дуже зайняті люди. Офіційні цифри свідчать, що за рік роботи пристави фізично встигають відпрацювати до результату приблизно 20% справ у них. Це критично низький рівень ефективності!

При цьому пристави мають законну «лазівку» для зменшення обсягу роботи — ст. 46 ФЗ «Про виконавче провадження», що дозволяє припиняти справи через «неможливість стягнення». Підставою для застосування цієї причини є відсутність, що підлягають стягненню грошей та інших активів у боржника.

А також у приставів є «відпрацьована схема» прискорення робочого процесу — розсилаються стандартні запити у всі фінустанови, де боржник має рахунки, у ФПС, у ДІБДР, у Росреєстр і все!

Важливо! Оскаржити бездіяльність у цьому випадку практично неможливо, оскільки керівництво судових приставів-виконавців та суди визнають «розсилання» достатнім робочим мінімумом.

Цікава математика! При середньостатистичній завантаженості судовий пристав на ведення однієї справи може виділити не більше 40 хвилин на день.

Очевидно, час пристава безцінний! За такого розкладу бездіяльність пристава може призвести до втрати активів, які можна стягнути, або до «запізнення», коли багато кредиторів.

З важливістю розібралися, тепер…

Моменти, які слід тримати на прицілі!

 • Як тільки судовий акт набрав законної сили, кредитор має 3 роки для «запуску» виконавчої процедури в реалізацію.
 • Ініціюється порушення виконавчого провадження подачею заяви (+оригінал виконавчого листа) до територіального органу ФССП за місцем реєстрації юридичної адреси дебітора.
 • Документи подаються особисто стягувачем або надсилаються поштою – рекомендованим листом (+повідомлення, +опис вкладення).
 • Виконавчий лист не повинен містити помилок, оскільки в такому разі він знову «повернеться» до стягувача, а це втрата дорогоцінного часу.
 • Виконавчий документ «з помилками» виправляється через суд за заявою стягувача у середньому протягом місяця.
 • Відповіді про відмову у відкритті або постанови про відкриття виконавчого провадження чекати доведеться 7 р/д.
 • 2 місяці — відведений законом час на виконання вимог виконавчого листа.
 • «Прострочення» двомісячного терміну для пристава не каране, а навпаки — основа для припинення провадження.
 • Стягувач і боржник мають право, а пристав зобов’язаний надавати їм доступ до «вивчення та копіювання» матеріалів справи.
 • Стягувач і боржник можуть давати усні та письмові пояснення, заперечувати проти клопотань, а дії чи бездіяльність пристава можуть оскаржити.
 • Повторно виконавчий документ може бути пред’явлений на примусове виконання ще раз не раніше ніж через 6 міс. після дня завершення виконавчого провадження (раніше можна, якщо є відомості про те, що майновий стан боржника змінився).
 • У справі може бути кілька кредиторів із виконавчими листами на руках, тобто грошей на всіх може не вистачити.

Що може пришвидшити процес?

Клопотання про накладення арешту на власність дебітора, додане до заяви про порушення виконавчого провадження (+клопотання про встановлення обмежень, що застосовуються за законом).

Фіксація у заяві наявної інформації про суб’єкта-боржника та про його майно (+документи, що підтверджують її, що мають значення для оперативного виконання заявлених вимог).

Активна участь та всебічна допомога приставу, а саме:

 • Збір та надання офіційних та неофіційних відомостей про боржника (наприклад, виписка про право власності на майно надає право приставу одразу виносити ухвалу про застосування вимогливих заходів).
 • Організація швидкої «доставки» пристава особистим транспортом на підприємство, на роботу, додому до боржника, до майна останнього, а також доставка документів на пошту або до фінансових установ.
 • Допомога у розшуку боржника (його активів) через міжрайонні відділи судово-виконавчої влади, правоохоронні органи, завдяки чому на боржника можна порушити кримінальну справу за ч. 1 ст. 315 КК РФ «Злісне невиконання рішення суду, що набрало законної сили».

Функціонал пристава коротко

 • Виконавець розпочинає розгляд заяв та клопотань сторін, повідомляючи останніх про наявність термінів та процедури оскарження, що виноситься у справі постанови.
 • Виконавець вживає заходів, необхідних для виконання – запитує інформацію, перевіряє бухгалтерію, накладає арешти на ліквідні активи боржника тощо.
 • Виконавець перевіряє майновий стан боржника, і, якщо нічого немає, складає акт про неможливість стягнення (виконавчий лист повертає стягувачу).
 • Виконавець «знаходить» майно, яке можна стягнути та розпочинає процедуру його добровільного/примусового вилучення/реалізації в еквіваленті боргу за виконавчим листом.

Підсумуємо!

Взаємодіяти з виконавчою службою необхідно однозначно. Приміром, у Вашого проблемного клієнта є кілька рахунків із грошима в різних банках, і він ці кошти «ганяє» між ними, судовий пристав може оперативно і відразу їх заарештувати. Надалі – справа техніки.

Слід розуміти, що якщо стягувати нічого, то потрібно шукати інші можливості (наприклад, «перекласти» борги на контролюючих осіб дебітора, про них ми розповімо в наступній статті) — звертатися до відповідних юридичних фірм, які надають послуги зі стягнення міжнародних боргів.

29.01.2022
202

Вас може зацікавити

Image category Вимогливі контрзаходи. Альтернативні способи тиску на боржника

Вимогливі контрзаходи. Альтернативні способи тиску на боржника

Що робити, якщо боржник виявився «твердим горішком» і стягнути з нього борги шляхом «інкасування розрахункових рахунків дебітора», «співпраці з приставами», «стягнення з контролюючих осіб» та «через процедуру банкрутства» не вдалося? ...
11.02.2022
248
Image category ВЗАЄМОДІЯ З СУДОВИМИ ПРИСТАВАМИ НА СТАДІЇ ВИКОНАВЧОГО ПРОВАДЖЕННЯ

ВЗАЄМОДІЯ З СУДОВИМИ ПРИСТАВАМИ НА СТАДІЇ ВИКОНАВЧОГО ПРОВАДЖЕННЯ

У попередній статті ми розглянули один із інструментів стягнення заборгованості за кордоном (у РФ) - інкасування банківських рахунків боржників. Не перераховуватимемо наново весь інструментарій. Перейдемо одразу до наступного етапу стягнення ...
29.01.2022
202
Image category Нюанси стягнення закордонних боргів: превентивні заходи та практичні аспекти

Нюанси стягнення закордонних боргів: превентивні заходи та практичні аспекти

Міжнародний ринок для бізнесу — можливість заробляти більше, але з ризиком вищих втрат. Втрати найчастіше пов'язані з невиконанням контрагентами своїх зобов'язань та з легалізацією рішень судів на територіях іноземних держав. ...
28.12.2021
149
Image category Проблемні аспекти стягнення боргу за рішенням іноземного суду

Проблемні аспекти стягнення боргу за рішенням іноземного суду

Знову про легалізацію іноземного рішення суду в Україні. Сьогодні — про одну з проблем, з якою систематично стикаються резиденти Польщі, які продали товар або надали послугу українській компанії. Інформація буде ...
20.11.2021
156
Image category ПОРІВНЮЄМО СТАВКИ! СУДОВЕ МИТО ПРИ СТЯГНЕННІ МІЖНАРОДНИХ БОРГІВ!

ПОРІВНЮЄМО СТАВКИ! СУДОВЕ МИТО ПРИ СТЯГНЕННІ МІЖНАРОДНИХ БОРГІВ!

Як показує практика, контрагенти при укладанні міжнародних угод (якщо розробкою договорів не займаються юристи) практично не надають значення підсудності вирішення спорів. Очевидно, що дарма! Інформація буде цікавою та корисною іноземним ...
01.11.2021
165
Image category Стягнення через банкрутство – введення процедури спостереження та конкурсне провадження

Стягнення через банкрутство – введення процедури спостереження та конкурсне провадження

Передмова! Якщо Ви зараз на цій сторінці нашого сайту, то попередні спроби «вибити» борг з боржника шляхом «інкасування розрахункових рахунків дебітора», «співпраці з приставами» та «стягнення з контролюючих осіб» до ...
08.02.2022
221