Main img Виконання рішень арбітражу в РФ – стягуємо борги з юридичних осіб. Теорія та практика

Виконання рішень арбітражу в РФ – стягуємо борги з юридичних осіб. Теорія та практика

Передмова!

Стягнення прострочених боргів з юридичних осіб – процедура багатоетапна і по-різному варіантна. Розглянемо всі етапи та варіанти покроково. Матеріал розділений на окремі блоки, щоб кожен хто його читає, міг легко ознайомитися саме з тим, що йому потрібно (при цьому не забороняється переривати читання і зробити дзвінок юристу для особистої консультації).

Введення у тему!

Ключовий за складністю та здійсненністю етап стягнення – виконання судового рішення. На ньому кредитори — власники підприємств, директори і навіть корпоративні юристи, які не мають досвіду в арбітражних справах, застрягають на роки. Тому юрконсультація на тему. Розбираємось досконально.

Етапи стягнення: загальні моменти

 1. Інкасація розрахункових рахунків дебіторів.
 2. Співпраця з приставами, які реалізують примусове виконання волі правосуддя.
 3. Притягнення контролюючих осіб дебітора до субсидіарної ответственности.
 4. Ініціювання банкрутства (нагляд та конкурсне провадження).
 5. При необхідності: а) ініціювання кримінального переслідування; б) подання заяви до УФАС про недобросовісність; в) «тиснення» на партнерів та контрагентів боржника; г) використання інших актуальних способів.

Стягнення: інкасуємо розрахункові рахунки дебіторів

Очевидно, знання того, чи є у боржника гроші і де він їх зберігає інформація мега корисна! Гроші, що зберігаються на банківських рахунках, можна стягнути! Починати процедуру можна лише після вступу в силу судового рішення.

Перша дія — подання запиту до податкової інспекції щодо надання інформації про наявні рахунки дебітора. Запит – це заява, до якої прикладається копія виконавчого листа. Відповідь на запит – довідка про діючі та неактивні рахунки, термін формування якої – 5 р/д.

Другий крок процесу інкасування рахунків боржника — особистий візит або надсилання документів поштовою службою (кур’єром) до фінустанови, в якій є активний рахунок, для подання заяви на інкасо.

Окремі аспекти подання заяви:

 • Якщо це поштове надсилання, робити його слід рекомендованим листом з повідомленням та складанням опису.
 • Якщо подача особисто до банку, обов’язковою є реєстрація його в журналі вхідної кореспонденції.

Важливо! Заява подається або надсилається разом з оригіналом виконавчого листа, а адресу для відправлення краще заздалегідь уточнити у банку!

Якщо на рахунку боржника є гроші банк списує їх на підставі виконавчого листа протягом 3-5 р/д. Якщо коштів немає, рахунок боржника заморожується на видаткові операції до надходження коштів.

Третій момент, який слід врахувати. Є рахунки, інкасування яких законом заборонено/обмежено. Це спеціальні рахунки керуючих компаній та організацій, призначені для операцій із держконтрактами та держоборонзамовленнями. Вони можуть бути інкасовані виключно: у дохід країни, для видачі зарплати та для відшкодування шкоди життю та здоров’ю.

Проблематика етапу

Процедура інкасування обмежена терміном придатності виконавчого листа. Його можна пред’явити до виконання лише через 3 роки після набуття судовим актом юридичної сили! При цьому банкам необхідно пред’являти виключно оригінал, тому якщо рахунків у боржника декілька в різних банках, доведеться діяти в рамках «deadline».

Крім того, слід знати, що процедура інкасування може «гальмуватися»:

 • Через податкову інспекцію, яка призупинила рух за рахунками боржника;
 • Через арешт рахунків приставами по інших виконавчих проваджень;
 • Через подані на інкасо інші виконавчі листи інших кредиторів;
 • Через судовий арешт коштів як забезпечувальні заходи;
 • Через перегонку боржником грошей між своїми рахунками в інших банках, тощо.

Вказані проблеми – це реальні проблеми стягнення заборгованості із іноземних фірм! У разі недієздатності зазначеного варіанта рекомендується переходити до етапу співпраці з приставами, які реалізують примусове виконання волі правосуддя. Як це робити читайте тут (стаття на етапі підготовки).

18.01.2022
210

Вас може зацікавити

Image category Виконання одного з рішень Верховного Суду Каліфорнії в Україні

Виконання одного з рішень Верховного Суду Каліфорнії в Україні

Шлюби укладаються на небесах, а завершуються, в більшості випадків, в судах. Банально, але факт. Простіше, якщо подружжя є громадянами однієї країни, в якій проживають. Все ускладнюється, якщо рішення про припинення ...
18.10.2021
219
Image category ПОРІВНЮЄМО СТАВКИ! СУДОВЕ МИТО ПРИ СТЯГНЕННІ МІЖНАРОДНИХ БОРГІВ!

ПОРІВНЮЄМО СТАВКИ! СУДОВЕ МИТО ПРИ СТЯГНЕННІ МІЖНАРОДНИХ БОРГІВ!

Як показує практика, контрагенти при укладанні міжнародних угод (якщо розробкою договорів не займаються юристи) практично не надають значення підсудності вирішення спорів. Очевидно, що дарма! Інформація буде цікавою та корисною іноземним ...
01.11.2021
165
Image category Проблемні аспекти стягнення боргу за рішенням іноземного суду

Проблемні аспекти стягнення боргу за рішенням іноземного суду

Знову про легалізацію іноземного рішення суду в Україні. Сьогодні — про одну з проблем, з якою систематично стикаються резиденти Польщі, які продали товар або надали послугу українській компанії. Інформація буде ...
20.11.2021
156
Image category ВЗАЄМОДІЯ З СУДОВИМИ ПРИСТАВАМИ НА СТАДІЇ ВИКОНАВЧОГО ПРОВАДЖЕННЯ

ВЗАЄМОДІЯ З СУДОВИМИ ПРИСТАВАМИ НА СТАДІЇ ВИКОНАВЧОГО ПРОВАДЖЕННЯ

У попередній статті ми розглянули один із інструментів стягнення заборгованості за кордоном (у РФ) - інкасування банківських рахунків боржників. Не перераховуватимемо наново весь інструментарій. Перейдемо одразу до наступного етапу стягнення ...
29.01.2022
202
Image category Верховний Суд Нью-Йорка: стягнення боргів з громадянина РФ

Верховний Суд Нью-Йорка: стягнення боргів з громадянина РФ

Показова для міжнародної судової практики справа бізнесмена Ігоря Мавлянова закінчилася тим, що американський суд визнав судові рішення Москви справедливими. Справа розглядалася в нью-йоркському суді трохи більше року. Чому так далеко ...
18.09.2021
190
Image category З юрособи-боржника нема чого стягнути? Притягнення контролюючих осіб до субсидіарної відповідальності!

З юрособи-боржника нема чого стягнути? Притягнення контролюючих осіб до субсидіарної відповідальності!

Нагадування! Матеріал присвячений стягненню боргів із іноземних юридичних осіб, зокрема, з боржників – резидентів РФ. Діємо за принципом "на війні всі засоби хороші", а саме - застосовуємо всі можливі інструменти ...
06.02.2022
251