Main img Нюанси стягнення закордонних боргів: превентивні заходи та практичні аспекти

Нюанси стягнення закордонних боргів: превентивні заходи та практичні аспекти

Міжнародний ринок для бізнесу — можливість заробляти більше, але з ризиком вищих втрат. Втрати найчастіше пов’язані з невиконанням контрагентами своїх зобов’язань та з легалізацією рішень судів на територіях іноземних держав. Зокрема, з неплатежами, тобто з боргами, повернення яких, складна проблема і практичною стороною реалізації волі правосуддя. Аналізуємо ключові моменти.

Стягнення заборгованості: дії на випередження

Незалежна перевірка потенційного контрагента (Due Diligence, Дью Діліженс) – практично найдієвіший превентивний захід. Мета – мінімізація ризиків майбутніх неповернень ще до початку співпраці.

Якщо перевірку закордонного партнера проведено не було, і проблема вже виникла?

Відразу слід розуміти, що самостійне стягнення – марна витівка:

  1. A. Потрібен юрист із знанням законодавства іноземної юрисдикції та практичним досвідом у таких справах. При цьому в ряді випадків у нього має бути відповідна освіта та спеціальний статус.
  2. B. Потрібні гроші на поточні витрати — на оплату держмита, нотаріуса, перекладачів тощо. Як і в бізнесі, у стягненні, теж потрібно спочатку вкласти, щоб потім отримати своє або більше.

Стягнення: шукаємо майно боржника

Очевидно. Витрати на стягнення не повинні бути більшими, ніж сам борг. Для цього треба розуміти, що цінного має боржник — майно, гроші, інші активи. Шукати потрібно те, на що можна накласти арешт для подальшого стягнення, допоки судове рішення буде виконуватися.

Пошук закордонних активів – складний захід. Шукати потрібно у кількох юрисдикціях з огляду на обставини виникнення боргу!

Платоспроможна компанія-боржник, яка активи не ховає, а заперечує проти боргу чи його розміру, буде кращим об’єктом стягнення, ніж боржник-бенефіціар банкрута, який переклав ліквідні активи на третіх осіб для ускладнення чи неможливості їх стягнення.

Що треба шукати? Нерухомість, всі види транспорту, цінних паперів, інтелектуальну власність, корпоративні права, банківські рахунки.

Саме ці активи найчастіше включені до реєстрів. Результати пошуку допомагають виробити правильну стратегію стягнення.

Ліквідні активи знайдені, тепер потрібно, щоби боржник їх не сховав. Для цього подається заява про накладення забезпечувальних заходів. Процедура накладання у різних країнах різна. Наприклад, в Англії всі активи боржника заморожуються. Цим займаються юристи.

Стягнення заборгованості: судові позови

В укладеному сторонами договорі завжди має бути умова, що регламентує порядок вирішення спорів, відповідь на запитання, куди подається позов — до арбітражу або до державного суду.

Арбітраж завжди краще! Система визнання та примусового виконання винесених на території чужої країни рішень цього органу досить добре відпрацьована та врегульована законодавчо.

Фундаментальний законодавчий регулятор — Нью-Йоркська конвенція 1958 року про визнання та виконання іноземних арбітражних рішень. Вона підписана 168 країнами, відтак практично безмежно універсальна.

У цьому документі прописано, що країни-учасниці визнають письмові угоди, в яких зазначено обов’язок сторін передавати до арбітражу спори.

Також він встановлює обов’язковість рішень арбітражу для їх виконання відповідно до процесуального законодавства країни, в якій реалізується визнання і виконання.

Арбітраж вирішує суперечки між юридичними та фізичними особами.

«Універсальність» Конвенції полягає в тому, що її норми підлаштовуються під законодавство країн-учасниць!

Наприклад, якщо виникає сумнів щодо того, чи може суперечка розглядатися в арбітражі, Конвенція надає вирішувати це за законами країни, в якій має бути реалізовано визнання/виконання рішення суду.

«Стабільність та передбачуваність» Конвенції надає її учасникам певні переваги!

Так, у цьому документі прописано вичерпний список підстав для відмови у визнанні та виконанні арбітражних рішень. Конкретизує цей перелік ст. 5 Конвенції. Обов’язок доводити факт наявності підстав для відмови у виконанні покладено на зацікавлену особу.

Стягнення: нюанси визнання судових рішень

Важливо! Якщо в угоді сторін прописано застереження, що дозволяє розгляд справи в національному суді, то після винесення рішення, його також потрібно визнати та виконати для набуття ним статусу «обов’язкове до виконання» за кордоном.

Визнання та реалізація рішень у цивільних/торгових справах регламентує ухвалена у 2019 році Гаазька конвенція. Також для вирішення спорів активно використовуються регіональні конвенції, двосторонні угоди про правову допомогу та принцип взаємності, якщо міжнародної угоди немає.

Транскордонне стягнення: резюмуємо!

Наведена вище інформація – верхівка айсбергу. Поглиблюватися немає сенсу, оскільки кожна ситуація — окрема історія, в якій боржник може виявитися банкрутом, кредиторів може бути більше ніж активів, бенефіціари можуть перешкоджати стягненню тощо.

Це говорить про те, що відносини з міжнародними контрагентами потрібно вести під чітким керівництвом юристів. А проблеми, що виникли, потрібно надавати вирішувати виключно юристам з досвідом стягнення боргів з іноземних юридичних осіб.

28.12.2021
149

Вас може зацікавити

Image category Виконання рішень арбітражу в РФ – стягуємо борги з юридичних осіб. Теорія та практика

Виконання рішень арбітражу в РФ – стягуємо борги з юридичних осіб. Теорія та практика

Передмова! Стягнення прострочених боргів з юридичних осіб - процедура багатоетапна і по-різному варіантна. Розглянемо всі етапи та варіанти покроково. Матеріал розділений на окремі блоки, щоб кожен хто його читає, міг ...
18.01.2022
209
Image category Нюанси стягнення закордонних боргів: превентивні заходи та практичні аспекти

Нюанси стягнення закордонних боргів: превентивні заходи та практичні аспекти

Міжнародний ринок для бізнесу — можливість заробляти більше, але з ризиком вищих втрат. Втрати найчастіше пов'язані з невиконанням контрагентами своїх зобов'язань та з легалізацією рішень судів на територіях іноземних держав. ...
28.12.2021
149
Image category ПОРІВНЮЄМО СТАВКИ! СУДОВЕ МИТО ПРИ СТЯГНЕННІ МІЖНАРОДНИХ БОРГІВ!

ПОРІВНЮЄМО СТАВКИ! СУДОВЕ МИТО ПРИ СТЯГНЕННІ МІЖНАРОДНИХ БОРГІВ!

Як показує практика, контрагенти при укладанні міжнародних угод (якщо розробкою договорів не займаються юристи) практично не надають значення підсудності вирішення спорів. Очевидно, що дарма! Інформація буде цікавою та корисною іноземним ...
01.11.2021
165
Image category Верховний Суд Нью-Йорка: стягнення боргів з громадянина РФ

Верховний Суд Нью-Йорка: стягнення боргів з громадянина РФ

Показова для міжнародної судової практики справа бізнесмена Ігоря Мавлянова закінчилася тим, що американський суд визнав судові рішення Москви справедливими. Справа розглядалася в нью-йоркському суді трохи більше року. Чому так далеко ...
18.09.2021
189
Image category Вимогливі контрзаходи. Альтернативні способи тиску на боржника

Вимогливі контрзаходи. Альтернативні способи тиску на боржника

Що робити, якщо боржник виявився «твердим горішком» і стягнути з нього борги шляхом «інкасування розрахункових рахунків дебітора», «співпраці з приставами», «стягнення з контролюючих осіб» та «через процедуру банкрутства» не вдалося? ...
11.02.2022
247
Image category Проблемні аспекти стягнення боргу за рішенням іноземного суду

Проблемні аспекти стягнення боргу за рішенням іноземного суду

Знову про легалізацію іноземного рішення суду в Україні. Сьогодні — про одну з проблем, з якою систематично стикаються резиденти Польщі, які продали товар або надали послугу українській компанії. Інформація буде ...
20.11.2021
155